Úvodní stránka
Kreditní karta

Bezkontaktní platby bezpečně

Platit kartou za nákup je v dnešní době již samozřejmostí. Každým rokem roste počet bezhotovostních transakcí a řadu z nich tvoří bezkontaktní platby. Je ovšem nutné dodržovat několik pravidel tak, aby byly bezkontaktní platby bezpečné. Navíc díky bezúročnému období se využívají stále více jako výhodné ryhlé půjčky.

Platby bez PINu

Placení kartou se stalo populární hlavně díky zavedení tzv. bezkontaktních terminálů, které umožňují realizovat platby do 500 korun bez toho, aniž bychom museli zadávat PIN, což transakce výrazně urychlilo. U plateb vyšších částek bude zákazník vždy vyzván, aby PIN zadal a to platí i pro případ, kdy budete u jednoho prodejce platit opakovaně nákup do 500 korun ve stejný čas. Maximální počet u opakovaných plateb se liší v závislosti na konkrétní bance.

Bezpečné bezkontaktní platby

Používání platební karty bývá pohodlné a rychlé. Kartou platíme mnohdy i stále menší částky a to může vést k nepozornosti. Je dobré si uvědomit, že to stejnou kartou lze platit částky do výše denního limitu. Proto by jste měli vědět, jaké jsou podmínky vaší banky pro bezkontaktní platby a rovněž si pamatujte svůj denní nebo týdenní limit na kartě. Ten lze v případě potřeby jednorázově navýšit pohodlně v internetovém bankovnictví.

Některé banky nabízí už i možnost zasílání sms zpráv ihned pro zaplacení kartou. Pro zvláště opatrné je také možnost zřídit si pojištění pro případ krádeže nebo ztráty platební karty.

Kartu na očích

Další dobrá rada je mít kartu stále na očích. V obchodě to nebývá problém, ale v restauraci nedávejte kartu z ruky. Už vůbec nikomu nesdělujte PIN a hlavně si jej snažte zapamatovat. V žádném případě si jej nepiště na papírek, který přilepíte na kartu. Pokud se stane, že vám karta byla odcizena nebo ji ztratíte, neprodleně kontaktujte o této skutečnosti svoji banku.Vloženo 17. 10. 2017

(c) 2024 SIALINI, spol. s r.o., Komenského 3143/32 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, všechna práva vyhrazena.
Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Informace zde uváděné mohou být neaktuální.